Shenjat që tregojnë se dhimbjet gjatë menstruacioneve janë serioze - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shenjat që tregojnë se dhimbjet gjatë menstruacioneve janë serioze

NULL NULL
12.02.2023 22:56

Ngërçet dhe dhimbjet e lehta të barkut janë gjëra që përjetohen nga pothuajse secila grua, për çdo muaj.

Por, menstruacionet me dhimbje të rënda nuk duhet të injorohen kurrë dhe mund të jenë shenjë e disa problemeve themelore shëndetësore.

periudhat e rënda dhe të dhimbshme, nuk duhet të injorohen kurrë dhe mund të jenë një shenjë e problemeve themelore shëndetësore, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Sipas një studimi, nëntë nga 10 gra në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga dhimbje menstruale dhe mbi gjysma 57 për qind e tyre thonë se kjo ndikon në aftësinë e tyre për të punuar.

Këshilla standarde mjekësore është të merrni një qetësues dhe të prisni që të kalojë, por që shumë gra nuk e dinë është se përdorimi i disa medikamenteve mund të ndikojë në menstruacione, nga problemet me shëndetin e deri tek stresi.

Endometrioza dhe sindroma e vezores policistike (PCOS) janë disa nga arsyet më të zakonshme të dhimbjeve të rënda gjatë menstruacioneve.

Të dyja këto shkaktojnë çekuilibër hormonal të cilët nuk mund të kurohen, por simptomat mund të lehtësohen me trajtime të ndryshme.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.