Shenjat e tumorit në tru - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shenjat e tumorit në tru

NULL NULL
26/05/2015
Tumori i trurit është rezultat i një rritje të qelizave jo normale në indet e trurit. Tumoret e trurit mund të jenë pa qeliza të kancerit dhe janë jo vdekjeprurës, dhe tumor i trurit me qeliza të kancerit që është vdekjeprurës.

Disa lloje të tumorit janë primare ato formohen direkt në tru, ndërsa të tjerët janë metastatike të cilët fillojnë diku tjetër në trup pastaj arrijnë në tru.

Tumorët e trurit mund të shkaktojnë shumë simptoma, prandaj të keni kujdes konsultohuni me mjekun nëse vëreni këto shenja:

Dhimbje koke të shpeshta në mëngjes.

Përzierje lukthi  dhe të vjella.

Ndryshimet në aftësinë tuaj për të folur, dëgjuar  ose shikuar.

Problemet me këmbë, apo keni marramendje.

Problemet me të menduarit apo kujtesës.

Ndjenja e dobët apo i përgjumur.

Ndryshimet në disponimin tuaj apo sjellje.

Mjekët diagnostikojnë tumoret e trurit duke bërë trajtime neurologjike dhe teste përfshirë dhe biopsi.

Mundësitë e trajtimit përfshijnë metodat: syhapur, kirurgji, terapi rrezatimi, kimioterapi, dhe terapi në shënjestër.

Terapia në shënjestër përdorë substanca që sulmojnë qelizat e kancerit pa dëmtuar qelizat normale. Shumë njerëz në botë bëjnë kombinim të këtyre metodave të trajtimit për tumore në tru, transmeton Klan Kosova.

klankosova.tv