Shefi i Wagnerit të Rusisë drejton akuza për 'tradhti' në betejën e Bakhmutit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shefi i Wagnerit të Rusisë drejton akuza për ‘tradhti’ në betejën e Bakhmutit

NULL NULL
06.03.2023 12:16
Wagneri dhe beteja e Bakhmutit

Kreu i ushtrisë private të Rusisë “Wagner” ka thënë se nuk po merr municionet që i nevojiten nga Moska, pasi kërkon të marrë kontrollin e Bakhmutit.

Trupat ruse – nga Wagner dhe forcat e rregullta ruse – po përpiqen të kapin qytetin lindor nga Ukraina.

Por shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin është ankuar për mungesë municionesh, duke thënë se mund të jetë “burokraci e zakonshme ose një tradhti”.

Marrëdhëniet midis Wagnerit dhe Moskës duken gjithnjë e më të tensionuara.

Grupi Wagner ka dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë – disa të rekrutuar direkt nga burgjet ruse – dhe është bërë një pjesë kyçe e pushtimit të Moskës, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në postimin e së dielës, Prigozhin tha se dokumentet u nënshkruan më 22 shkurt, me municion që pritej të dërgohej në Bakhmut të nesërmen.

Por shumica nuk janë dërguar, tha ai, përpara se të sugjeronte se mund të ishte e qëllimshme.

Në një video të postuar të shtunën – por me sa duket e filmuar në shkurt – Prigozhin tha se njerëzit e tij kishin frikë se do të “ngriteshin” si koka turku nëse Rusia humbte luftën e saj në Ukrainë.

“Nëse tërhiqemi, atëherë do të mbetemi përgjithmonë në histori si njerëzit që bënë hapin kryesor për të humbur luftën”, tha ai.

“Dhe ky është pikërisht problemi me të njëjtën urinë e predhave [mungesa e municioneve]. Ky nuk është mendimi im, por luftëtarët e zakonshëm…

“Po sikur ata [autoritetet ruse] të duan të na vendosin, duke thënë se ne jemi të poshtër dhe prandaj nuk na japin municion, nuk na japin armë dhe nuk na lënë të plotësojmë personelin tonë. , duke përfshirë edhe nga mesi i njerëzve të burgosur?”

Në videon e së shtunës, Prigozhin tha se vija e frontit të Rusisë do të shembet pa trupat e tij.

“Nëse tani Wagner, [kompania ushtarake private] tërhiqet nga Bakhmut, atëherë i gjithë fronti do të shkërmoqet dhe sot PMC Wagner po e çimenton atë.

“Nga njëra anë, ne po e tërheqim të gjithë ushtrinë ukrainase mbi veten tonë, po e bluajmë dhe e shkatërrojmë dhe nuk i japim mundësinë të përqendrohet në sektorë të tjerë të frontit.

“Nga ana tjetër, ne po ecim përpara dhe pjesa tjetër [një referencë e dukshme për ushtrinë ruse] janë të detyruar të arrijnë disi për të shpëtuar fytyrën.”

Muajin e kaluar Prigozhin u ankua se ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov po ndalonin furnizimet me municione për trupat e tij, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS