SHBA urdhër Rusisë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA urdhër Rusisë

NULL NULL
26/02/2017

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë thirrur Rusinë që menjëherë të zbatojë armëpushimin në Ukrainë, duke i akuzuar rusët dhe forcat separatiste se kanë vënë në cak vëzhguesit ndërkombëtar, shkruan Yahoo.com.

“Thirrëm Rusinë dhe forcat separatiste që menjëherë të zbatojnë armëpushimin dhe të tërheqin armatimin e rënë dhe tu lejojnë qasje të lirë të gjithë vëzhguesve të OSBE”, thuhet në njoftimin e Departamentit të Shtetit, transmeton Klan Kosova.

Zëdhënësi Mark Toner ka thënë se SHBA-ja nga afër nga mbikëqyrur shtimin e dhunës në Ukrainën Lindore dhe dështimin e rusëve dhe forcave separatiste në ruajtjen e armëpushimit të arritur dy vite më parë në Minsk.