Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ShBA me paketë shtesë për Ukrainën në vlerë prej 300 milionë dollarësh

NULL NULL
31.05.2023 22:26
ukraine ushtaret

Administrata e Bidenit njoftoi të mërkurën se do të dërgojë armatime dhe pajisje shtesë me vlerë 300 milionë dollarëshe në Ukrainë, duke fokusuar paketën më të fundit të ndihmës ushtarake në sistemet e mbrojtjes ajrore për të ndihmuar Kievin të shmangë sulmet ajrore ruse.

Si pjesë e paketës, ShBA do t’i sigurojë Ukrainës për herë të parë raketa AIM-7 të drejtuara nga radarët. Është e paqartë nëse raketat më të vjetra ajër-ajër janë përshtatur me avionët luftarakë të epokës sovjetike të Ukrainës ose nëse ato do të përdoren në lidhje me një sistem me bazë tokësore.

Paketa do të përfshijë gjithashtu municione për sistemet ajrore pa pilotë, të cilat një zyrtar amerikan i përshkroi si municion të ngjashëm me mortaja që mund të hidhet nga dronët. Ukraina ka përdorur dronë më të vegjël komercialë për të hedhur granata dhe predha mortajash mbi trupat dhe pozicionet ruse nga lart.

Municioni shtesë i dronëve vjen në mes të një vale sulmesh me dron ndaj objektivave ruse ditët e fundit, duke përfshirë kundër ndërtesave të banimit në Moskë dhe dy rafinerive ruse të naftës në Rusinë jugore. Zyrtarët amerikanë nuk kanë përcaktuar se kush i nisi ato sulme, por zyrtarët e inteligjencës amerikane besojnë se ukrainasit ishin pas një sulmi me dron në Kremlin në fillim të këtij muaji, ka raportuar CNN, transmeton Klan Kosova.

Shtëpia e Bardhë përsëriti të mërkurën se zyrtarët amerikanë i kanë thënë Ukrainës se ShBA-ja nuk i mbështet sulmet në territorin rus, veçanërisht me pajisjet e ofruara nga ShBA-ja. Dy zyrtarë amerikanë thanë se nuk ka asnjë provë për momentin, megjithatë, se dronët janë siguruar nga ShBA-ja.

Shteti i Bidenit do t’i sigurojë Ukrainës gjithashtu raketa shtesë për sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot, njëra prej të cilave u dëmtua nga një raketë hipersonike ruse në fillim të këtij muaji, si dhe sisteme të mbrojtjes ajrore Avenger dhe sisteme shtesë kundërajrore Stinger.

Paketa e re shënon herën e 39-të që nga gushti 2021 që administrata ka marrë pajisje direkt nga inventarët e DoD për t’ia ofruar Ukrainës, tha Pentagoni në një njoftim për shtyp. Deri më sot, ShBA-ja ka dhënë më shumë se 37.6 miliardë dollarë ndihmë ushtarake që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.