Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA-ja thotë se Izraeli ka ‘përgjegjësi morale’ për të mbrojtur civilët

NULL NULL
03.12.2023 10:34
LLoyd Austin

Aleati kryesor i Izraelit, SHBA-ja, po bën thirrje për veprime më të forta për të shmangur vdekjet e civilëve në Gaza.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se Izraeli ka “përgjegjësi morale” për të mbrojtur civilët.

“Nëse i shtyn ata në krahët e armikut, ju zëvendësoni një fitore taktike me një humbje strategjike,” tha Austin në një ngjarje në Kaliforni.

Ai theksoi se SHBA-ja do të qëndrojë pranë “mikut të saj më të ngushtë në botë”, ndërsa tha se u bëri presion zyrtarëve izraelitë që të zgjerojnë në mënyrë dramatike aksesin e Gazës në ndihma humanitare, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Komentet e tij erdhën të shtunën ndërsa forcat izraelite intensifikuan sulmet e tyre në jug të Gazës, ku qindra mijëra njerëz nga veriu i Rripit po kërkojnë strehim.

Përpara se Austin të fliste, zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris tha se “shumë palestinezë të pafajshëm janë vrarë” dhe e përshkroi shkallën e vuajtjes si “shkatërruese”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.