SHBA-ja do të njoftojë 400 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

SHBA-ja do të njoftojë 400 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

NULL NULL
03.03.2023 08:01

SHBA pritet të konfirmojë sot një paketë të re të gjerë ndihme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë – për herë të parë – automjete të blinduara që mund t’i lëshojnë për të lejuar trupat të kalojnë lumenjtë.

Parashikohet se raundi i ri i mbështetjes do të kushtojë rreth 400 milion dollarë, thanë zyrtarët amerikanë brenda natës.

Kjo pritet të përfshijë sasi të mëdha municionesh, të tilla si raketa për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Ajo vjen vetëm një javë pas përvjetorit të një viti të pushtimit rus të Ukrainës, dhe ndërsa forcat ukrainase përgatiten për një ofensivë pranverore.

E ashtuquajtura Ura e lëshuar e automjeteve të blinduara është një urë metalike e palosshme portative, 60 këmbë, e cila mbahet në majë të një trupi tanku.

Është e mundur që sistemi mund të ndihmojë trupat ukrainase përpara një ofensive të ripërtërirë të parashikuar, duke e bërë më të lehtë për mbrojtësit të arrijnë trupat ruse.

Kjo paketë e fundit ndihme do të thotë që SHBA-ja tani ka ofruar mbi 32 miliardë dollarë mbështetje ushtarake për Ukrainën.