Sfilata e vajzave me shtat të shkurtër - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sfilata e vajzave me shtat të shkurtër

NULL NULL
04/10/2015

Sepse të qenit një modele ka të bëjë me qëndrimin, jo me gjatësinë.

Bota e modës është duke ecur  ngadalë por me siguri duke u bërë vend që pranon të gjithë.

Por ndërsa garimi dhe pesha janë pengesa që gradualisht janë duke u thyer poshtë, gjatësia është ende një pengesë për të pasur një karrierë të modelimit.

Por një organizatë është duke u përpjekur për të ndryshuar gjithçka.

Gara ndërkombëtare e personave shtatshkurtër është tani në sezonin e tij të tretë, dhe ka vënë më parë një shfaqje në New York gjatë New York Fashion Week, këtë sezon  cak ishte Parisi, transmeton Klan Kosova.

epa04960859 A model presents a creation during the 'National Dwarf Fashion Show' held at the French ministry of Culture in Paris, France, 02 October 2015. Organized by the French association 'Donnons-leur Une Chance' (Give them a Chance), the 'National Dwarf Fashion Show' is running its third editing, this time hosted on the sidelines of the Paris Fashion Week in order to raise Dwarfism awareness.  EPA/IAN LANGSDON

Duke u zhvilluar në një dhomë të madhe në Ministrinë franceze të Kulturës morën pjesë 15 femra shtat shkurtëra me disa veshje shumë të bukura dhe glamuroze.

“Kur ju shikoni në të gjitha sfilatat e modës shihni modele të gjata dhe të dobët. Unë nuk e shoh veten në to.Sepse të qenit modele do të thotë të reklamosh rroba dhe nëse ju dini si të ecni në pistë jeni një modele” tha organizatorja e kësaj ngjarje, Myriam Chalek.

Models get lined-up before hitting the catwalk at the French Ministry of Culture during the dwarf fashion show  in Paris, France, Friday Oct. 2, 2015. The dwarf fashion show  is  an event organizers say is aimed at highlighting the elitism and prejudice that the model industry encourages in its depiction of bodies. It is presented during the Paris Fashion Week but is not part of it. (AP Photo/Jerome Delay)

 

Models present creations during the "National Dwarf Fashion Show" on October 2, 2015 during in Paris. This fashion show created by the French association "Donnons-leur une chance" (Give them a chance)  is in its third edition after been in Paris in 2014 and New York in 2015.  AFP PHOTO / DOMINIQUE FAGETDOMINIQUE FAGET/AFP/Getty Images