Serbët e veriut i besojnë Amerikës për “Zajdenicën” (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Serbët e veriut i besojnë Amerikës për “Zajdenicën” (VIDEO)

NULL NULL
nga Flamur Gajtani 31.01.2023 20:17

Moskrijimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, edhe tetë vjet pas dakordimin në Bruksel, nuk po iu shkon për shtati këtij komuniteti në veri të Kosovës.

Më shumë se qeverisë në Prishtinë qytetarët në Mitrovicë të Veriut, për këtë çështje i besojnë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njofton Klan Kosova.

Një tjetër serbe është optimiste për “Zajdenicën”, dhe të ardhmen e fëmijëve të saj.

Pavarësisht se u bë apo jo Bashkësia e Komunave Serbe, disa kërkojnë që të ruhet bashkëjetesa.

Themelimi i ASK-së ishte edhe njëra nga kërkesat gjatë barrikadave të vendosura nga serbët fundvitin që shkoi.