Selmanaj, Kurtit: "'Zajednica', 'Zajednica', tap kryeministër e lëshoi bajrakun" - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Selmanaj, Kurtit: “‘Zajednica’, ‘Zajednica’, tap kryeministër e lëshoi bajrakun”

NULL NULL
02.03.2023 23:09

Po vazhdon raportimi i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, në seancën ku po diskutohet Plani Evropian, i rënë dakord në Bruksel më 27 shkurt pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Selmanaj në fjalimin e tij tha se personalisht nuk i beson Kurtit.

“Unë personalisht nuk i besoj këtij kryeministri. Pse nuk i besoj këtij kryeministri? Sepse më datën 2 shkurt, ky kryeministër na ka lexuar gjashtë kushte. Kushti i parë ka thënë: Asociacioni duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi. Kushti i dytë është se nuk mund të jetë monoetnik dhe duhet ta ndërroj emrin. Nën 3 duhe të ketë reciprocitet të të drejtave, çfarëdo të drejta për serbet në Kosovë duhet t’i kenë edhe shqiptarët në Serbi. Duhet të shuhen strukturat paralele dhe të dorëzohen armët dhe Vuçiq duhet të tërheq letrat mosnjohëse”, tha Selmanaj në fjalimin e tij në kuvend, transmeton Klankosova.tv

Ai ia përmendi një shprehje shefit të Qeverisë që e kishte përdorur më herët për demarkacionin “Çakorri, Zhlepi, Zhlepi, Çakorri, tap karrika e lëshoj bajrakun”, i kishte thënë Kurti-Haradinajt.

Ndërsa deputeti i LDK-së i tha atij:

“Zajednica, zajednica, tap kryeministër e lëshoj bajrakun”, tha Selmanaj.

Rrini të informuar duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS