Scholz: Është i nevojshëm një "regjistër i dëmeve" për Ukrainën nga lufta ruse - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Scholz: Është i nevojshëm një “regjistër i dëmeve” për Ukrainën nga lufta ruse

NULL NULL
16.05.2023 21:31
ukraine

Një “regjistër i dëmeve” që liston të gjitha dëmet e shkaktuara nga Rusia gjatë luftës së saj në Ukrainë është i rëndësishëm për rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta, tha sot kancelari gjerman Olaf Scholz pas mbërritjes në një samit të Këshillit të Evropës në Reykjavik, Islandë, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Regjistri ishte “parakushti” që aleatët e Ukrainës të punonin në një plan të përbashkët për rindërtimin e vendit, deklaroi Scholz, duke shtuar se ishte “me rëndësi të madhe” për të ardhmen e Ukrainës.

Udhëheqësit evropianë janë mbledhur në Reykjavik për një samit të COE-së, organi evropian që qeverisë të drejtat e njeriut në kontinent. Është vetëm samiti i katërt i trupit në pothuajse 75 vjet të themelimit të tij.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.