Sacchi: Qava kur Messi e fitoi Kupën e Botës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sacchi: Qava kur Messi e fitoi Kupën e Botës

NULL NULL
19.12.2022 10:44

Ish-trajneri i Italisë, Arrigo Sacchi, thotë se finalja Argjentinë-Francë ishte ndeshja më e mirë në Kupën e Botës dhe se ai qau për Leo Messin.

Amerikano-jugorët e morën Kupën e tyre të tretë të Botës në një finale epike të fituar me penallti kundër Francës të dielën.

“Para së gjithash, një rrëfim: kur Messi e ngriti Kupën e Botës në qiell, sytë e mi ishin të lagur me lot”, shkroi Sacchi në rubrikën e tij për Gazzetta.

“Mendova për rrugën e tij, atë që ai kishte fituar me Barcelonën, driblimin e tij, çmimet e tij për Topin e Artë. Por ishte ai mallkimi që ai nuk mundi dot. Ai nuk e kishte fituar trofeun më të kërkuar me kombëtare”.

Sacchi ky Botëror i Messit është çmimi për një karrierë të tërë, transmeton Klankosova.tv.

“Në të vërtetë dukej si një kurs dhe kjo është arsyeja pse u emocionova kur ai ngriti kupën në qiell. Jeta është bujare dhe futbolli po ashtu. Shpesh ju kthen atë për të cilën keni punuar. Messi ka dhënë shpresë dhe emocione, djersiti dhe punoi shumë. Ky Botëror është çmimi për një karrierë të tërë”.

Messi shënoi një dygolësh kundër Francës dhe e shënoi një gola nga pika e bardhë në ekzekutimin e penalltive.

Shoku i tij i skuadrës në PSG, Kylian Mbappé, bëri edhe më mirë me tre gola gjatë ndeshjes dhe duke gjetur rrjetën në gjuajtje, por kjo nuk mjaftoi për të fituar Kupën e Botës për të dytën herë radhazi.

“Në mendjen time, do të ketë një imazh të argëtimit absolut që mbajti miliarda njerëz të mbërthyer para televizorit. Kjo ishte një fitore e madhe për futbollin”, përfundoi ish-trajneri italian.

Sacchi arriti në finalen e Kupës së Botës me Azzurri në 1994, por humbi në penallti kundër Brazilit. Ai drejtoi Italinë nga viti 1991 deri në 1996.