Rusia shënon 70-përvjetorin e vdekjes së Stalinit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia shënon 70-përvjetorin e vdekjes së Stalinit

NULL NULL
05.03.2023 19:08
Stalini

Më shumë se njëmijë njerëz janë mbledhur në Sheshin e Kuq të Moskës për 70-vjetorin e vdekjes së liderit sovjetik Joseph Stalin, trashëgimia përçarëse e të cilit shfaqet mbi konfliktin në Ukrainë.

Kievi thotë se ofensiva drejtohet nga tendencat imperialiste të epokës së Stalinit, ndërsa shtypja e shtuar e kritikëve brenda Rusisë të kujton metodat sovjetike.

Por në Rusi, shumë e lavdërojnë atë për mposhtjen e vetme të Hitlerit në vitin 1945, një version shumë i kontestuar nga historianët, si dhe rikthimin e madhështisë së Rusisë, shkruan Al Jazeera, përcjell Klankosova.tv

Njerëzit që valëvisnin flamuj komunistë ose mbanin portretet e diktatorit të ndjerë prisnin në një radhë të gjatë për të vendosur lule në varrin e tij pranë murit të Kremlinit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.