Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia kundërshton formimin e Ushtrisë së Kosovës

NULL NULL
15.03.2018 14:50

Rusia ka dalë kundër idesë së formimit të Ushtrisë së Kosovës, duke u lidhur në deklaratën e zyrtarit amerikan, Wess Mitchell, që tha ditë më parë në Beograd se Kosova e ka këtë të drejtë

Drejtorja e Zyrës për Informim në Ministrinë e Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, ka përcjell qëndrimin e kësaj ministrie rreth Forcave të Armatosura të Kosovës, shkruan Kim, përcjell Klan Kosova.

“Formimi i Ushtrisë së Kosovës – strukturë që kurrë nuk iu ka ofruar strukturës shtetërore, është duke e tensionuar më shumë e më shumë situatën”, ka thënë ajo.

“Ushtria e Kosovës do të jetë një faktor shtesë i mosstabilitetit të kontinentin evropian”.

“Ajo do të jetë një strukturë, ashtu sikurse “struktura e shtetit të Kosovës”, sikurse synimet për ndarjen e Kosovës nga një shtet i pavarur dhe sovran (Serbia)”.

Ndihmës sekretari i Shtetit të ShBa për Evropë dhe Azi, Wess Mitchell, tha në Beograd se Kosova ka të drejtë të ketë ushtrinë dhe që ajo nuk do të jetë kërcënim për serbët dhe as Serbinë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.