Rritet shkalla e vrasjeve në Rusi për herë të parë në 20 vjet  - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rritet shkalla e vrasjeve në Rusi për herë të parë në 20 vjet 

NULL NULL
29.03.2023 20:11

Numri i vrasjeve në Rusi është rritur për herë të parë në 20 vjet, shkruan e përditshmja ruse Kommersant.

Gazeta, e cila citoi të dhëna zyrtare nga departamentet gjyqësore në zonë, tha se kishte pasur një rënie në rastet e vrasjeve dhe tentativave për vrasje nga 32 mijë e 265 në 2002 në 7,332 në 2021.

Megjithatë, kjo shifër u rrit në vitin 2022 me 4% duke u rritur në 7,628 raste vrasjesh dhe tentative vrasjesh, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Të dhënat treguan gjithashtu një rritje të rasteve të vrasjeve në rajonet ruse që kufizojnë Ukrainën.

Raporti u publikua nga shoqata e avokatëve Travmpunkt, e cila ia atribuoi rritjen e vrasjeve faktorëve që lidhen drejtpërdrejt dhe tërthorazi me pushtimin e Ukrainës.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.