Rracat më të mira të qenve për shtëpi - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rracat më të mira të qenve për shtëpi

NULL NULL
19/08/2019

Nëse doni të përmirësoni shëndetin tuaj psikologjik dhe emocional merrni një qen. Ky është përfundimi më i fundit i një studimi në Britaninë e Madhe. Duket se njerëzit që bashkëjetojnë me një (ose më shumë) katërputrak kanë një vetëvlerësim më të madh dhe janë më të aftë të përballen me situata të vështira sociale. Por bashkëjetesa me një qen shoqërohet me një sërë përfitimesh pozitive për shëndetin e njeriut,që përfshijnë uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, stresit e jo vetëm.

Kanë qenë të shumta edhe hulumtimet që kanë rrëzuar shqetësimet e prindërve të rinj apo të ardhshëm duke na bindur se prania e qenit siguron një mjedis të shëndetshëm për fëmijët.

Ekspozimi i foshnjes që në fillim të jetës me një kafshë shtëpiake mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve si mbipesha dhe alergjitë. Këto përfitime mund të fillojnë që kur fëmija është në mitër gjatë tremujorit të dytë apo tretë.  Por që dhe prindërit të jenë të qetë e të marrin një qen që mund ta lënë pa frikë vetëm më fëmijën atëherë shfletoni galerinë e mposhtme . Këto janë rracat ideale, shkruan Living, transmeton Klan Kosova.

Cavalier King Charles Spaniel

Boston Terrier

Labrador Retriever

Golden Retriever

Bulldog

Pug

Beagle

French Bulldog

Poodle

Cocker Spaniel