Romeo dhe Xhulieta vazhdojnë të thyejnë kufij - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Romeo dhe Xhulieta vazhdojnë të thyejnë kufij

NULL NULL
15/05/2015

Bashkëpunimi artistik serbo-kosovar, Romeo dhe Xhulieta, erdhi në Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

Në shqip dhe në serbisht.

Së bashku me Miki Manojlovic dhe Uliks Fehmiu.

Romeo dhe Xhulieta

Kjo shfaqje që në kastin e aktorëve ka kosovarë dhe serbë, po konsiderohet një formë e mësimit për të dy popujt, njofton Klan Kosova.

Romeo dhe Xhulieta - Romeo i Julija - Miki Manojlovic

Regjisori i shfaqjes Miki Manojlovic, aktor i famshëm me karrierë ndërkombëtare, mendon se nuk ka vepër më të mirë se Romeo dhe Xhulieta për ta shprehur atë çfarë ndodh me urrejtjen.

“Kosova dhe Serbia duhet të marrin mësim nga kjo kryevepër e letërsisë”, thotë ai.

Romeo dhe Xhulieta - Romeo i Julija - Natasa Tapuskovic

Artistët nga Kosova e mirëpritën këtë bashkëpunim, njëjtë si artistët serbë, të cilët mendojnë se arti nuk ka kufij.

Uliks Fehmiu

Regjia: Miki Manojlovic

ROMEO – Alban Ukaj
XHULIA – Milica Janevski/Jovana Gavrilovic
ESKALO – Mensur Safçiu
PARIS – Nikola Rakocevic
MONTEKI – Armend Ismajli
KAPULETI – Nebojsa Glogovac
MERKUCIO – Goran Jevtic
BENVOLIO – Armend Baloku
TIBALT – Faris Berisha
LORENCO – Uliks Fehmiu
Zonja MONTEKI – Edona Reshitaj
Zonja KAPULET – Natasa Tapuskovic
DADOJA E XHULIAS – Anita Macic
NARRATORE – Arta Selimi

 

Kronikë e gazetares Dafina Smajli.

klankosova.tv