Restaurohet shkolla e parë shqipe në Korçë

Restaurohet shkolla e parë shqipe në Korçë

NULL NULL
7 muaj më parë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka publikuar pamjet e shkolles së parë shqipe në qytetin e Korçës pas restaurimit të saj.

Rama tha se ky objekt është i një rëndësie të veçantë për trashëgiminë kulturore dhe historike.

Ai theksoi se së shpejti do të hapen dyert për vizitorët.

MIRËMËNGJES😊

MIRËMËNGJES 😊me shkollën e parë shqipe, aty ku mësuan fillimisht djemtë por falë rilindasve edhe vajzat; të krishterë e myslimanë, të gjithë si forca e arsyes që me dije shkohet para. Sot Mësonjëtorja është restauruar, si një objekt i rëndësisë së veçantë të trashëgimisë sonë historike e kulturore dhe së shpejti do të hapë dyert për vizitorët📚

Publiée par Edi Rama sur Samedi 20 juin 2020