Real Madrid dhe Barcelona nënshkruajnë një marrëveshje ‘mossulmimi’ - Klan Kosova

Real Madrid dhe Barcelona nënshkruajnë një marrëveshje ‘mossulmimi’

NULL NULL
4 months më parë

Real Madrid dhe Barcelona përfaqësojnë rivalitetin më të madh futbollistik në Spanjë dhe konkurrojnë pothuajse në çdo aspekt si brenda ashtu dhe jashtë fushës.

Pavarësisht këtij rivaliteti të ashpër, ka një respekt midis dy klubeve dhe midis presidentëve të tyre përkatës Florentino Perez dhe Joan Laporta.

Të dy klubet janë të vetëdijshëm se çdo vendim që ata marrin mund të ndikojë shumë tek tjetri, qoftë kjo Super Liga, lufta kundër menaxhimit të La Ligës apo vendime të tjera më të thjeshta sportive, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv.

Dy klubet janë vazhdimisht në bisedime me njëri-tjetrin dhe muajt e fundit disa prej këtyre diskutimeve kanë qenë për një rregull të pashkruar: respektimin e situatave të kontratës së lojtarëve të njëri-tjetrit.

Ka pasur një marrëveshje verbale, Perez dhe Laporta për të mos ndërhyrë me lojtarët e palës tjetër që janë ende nën kontratë. Lojtarët që janë jashtë kontratës janë një histori tjetër, natyrisht, dhe janë një lojë e ndershme nëse njëri nga dyshja vendos t’i ndjekë ata.

Ka pasur interes nga Real Madrid për Ronald Araujo, të cilin Perez e mohoi, pavarësisht se Los Blancos e mbajnë atë në një vlerësim të lartë.

Një lëvizje për Araujo, ose ndonjë lojtar për këtë çështje, do të ndodhte vetëm nëse ai do të ishte në gjashtë muajt e fundit të kontratës së tij aktuale.

Sidoqoftë, nënshkrimi i lojtarëve nga klubet e tjera është një çështje tjetër dhe besohet se Joan Laporta është gati të bëjë absolutisht gjithçka në fuqinë e tij për të parandaluar që Real Madrid të nënshkruajë Erling Haaaland nga Borussia Dortmund.

Presidenti i Barcelonës është i gatshëm të shesë lojtarë të ndryshëm në mënyrë që të financojë një lëvizje për sulmuesin e ri norvegjez dhe ta pengojë atë të veshë fanellën e rivalëve më të mëdhenj të klubit të tij.