Reagon edhe Simiq për vendimin e Kushtetueses - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Reagon edhe Simiq për vendimin e Kushtetueses

NULL NULL
11/11/2015

Kryetari i Listës Serbe Slavko Simiqka theksuar se  vendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për të pezulluar marrëveshjen e Brukselit është përpjekje për shtyrjen e zbatimit të ujdisë kyçe atë të Asociacionit të Komunave Serbe.

Simiq i  tha agjencisë së lajmeve Tanjug, tha se nëtë kaluarën, Qeveria e Serbisë, e  kryesuar nga kryeministri Aleksandar Vuçiq dhe , Lista Serbe treguan vendosmëri dhe ishin një faktor stabiliteti dhe dikush që mund të llogaruitet  bëhet fjalë për marrëveshjet mbi funksionimin e bashkëjetesës në mes të serbëve dhe shqiptarëve .

Simiq tha se një pjesë e marrëveshjes së Brukselit të AKS  është një gur themeli për mbijetesën serbëve në Kosovë  dhe se për këtë arsye është i një rëndësie të madhe, raporton Tanjug, përcjellë Klan Kosova.