Ramush Haradinaj pranon letër falënderimi nga Presidentja e BE-së Ursula von der Leyen - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ramush Haradinaj pranon letër falënderimi nga Presidentja e BE-së Ursula von der Leyen

NULL NULL
13/08/2019

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, ka njoftuar se ka pranuar  letër-falënderim nga presidentja e Bashkimit Europian, Ursula von der Leyen, pas urimin të tij për zgjedhjen e saj në krye të BE-së.

Haradinaj në një shkrim në Facebook tha se përmes kësaj letre, presidentja e zgjedhur e Bashkimit Europian, riafirmon se Ballkani Perëndimor do të jetë ne fokus të Presidentes, dhe që bashkërisht ta ndërtojmë të ardhmen.

“Siç e kam thënë në urimin tim, kam besim të plotë që Bashkimi Europian nën udhëheqjen e saj, do ta kthejë Kosovën në dinamikat e duhura integruese europiane. Ne mirëpresim qëndrimin e Znj. Von der Leyen, se ne kemi të përbashkët historinë dhe të ardhmen dhe ne jemi të gatshëm që së bashku t’i tejkalojmë sfidat. Qendrimi ynë tashmë është i qartë: Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të rifillojë pa kushte deri në arritjen e marrëveshjes për njohje reciproke në kufijtë ekzistues dhe besoj që Bashkimi Europian do të reflektojë për shkaqet e devijimit të dialogut dhe do të intensifikojë përpjekjet në evitimin e temave, siç është shkëmbimi i territoreve e që shpiejnë në destabilizim e rajonit tonë” ka shkruar Haradinaj.