Qeveria zvicerane refuzon rieksportin e armëve në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Qeveria zvicerane refuzon rieksportin e armëve në Ukrainë

NULL NULL
11.03.2023 10:44
Zvicër

Qeveria e Zvicrës ka njoftuar se nuk do të ndryshojë politikën e saj të gjatë që ndalon transferimin e armëve të prodhimit zviceran në një vend të tretë, pavarësisht presionit në rritje nga vendet evropiane për t’i eksportuar ato në Ukrainë.

Thirrjet që Zvicra të thyejë traditën shekullore si një shtet neutral janë rritur si brenda ashtu edhe jashtë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më shumë se një vit më parë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Në janar, dy komisione parlamentare rekomanduan lehtësimin e rregullave.

Megjithatë, kabineti qeveritar e refuzoi thirrjen pas një takimi.

“Këshilli Federal është i përkushtuar ndaj vlerave të neutralitetit zviceran dhe do të vazhdojë të punojë për të siguruar që përfitimet e neutralitetit të realizohen”, thuhet në një deklaratë. Megjithatë, ajo tha se do të vazhdojë të monitorojë debatet dhe të bëjë një deklaratë të mëtejshme “nëse është e nevojshme”.

Që nga fillimi i luftës, Zvicra ka marrë kërkesa nga Gjermania, Danimarka dhe Spanja për rieksportin e materialit luftarak zviceran në Ukrainë, por të gjitha këto kërkesa u refuzuan.

Megjithatë, ajo ka miratuar sanksionet e Bashkimit Evropian dhe ka bërë thirrje vazhdimisht për tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.