Qeveria miraton demarkacionin me Malin e Zi, Meha: Asnjë milimetër e Kosovës nuk tjetërsohet - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Qeveria miraton demarkacionin me Malin e Zi, Meha: Asnjë milimetër e Kosovës nuk tjetërsohet

NULL NULL
12/08/2015

Në mbledhjen e së mërkurës së Qeverisë së Kosovës po trajtohet edhe çështja e demarkacionit të vijës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Kryetari i Komisionit Shtetëror për Shënimin e Kufirit me Malin e Zi, Murat Meha ka kundërshtuar pretendimet që thonë se Kosova do të humbasë territor nga kjo marrëveshje, njofton Klan Kosova.

“Asnjë milimetër e territorit të Kosovës nuk do të tjetërsohet nga demarkacioni me Malin e Zi”.

Nga ana tjetër, zv.kryeministri dhe Ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi ka thënë se “demarkacioni po bëhet sipas Kushtetutës së vitit 1974 dhe Pakos së Ahtisaarit”.

Qeveria ka ftuar presidenten Jahjaga që të autorizojë ministrin e Punëve të Brendshme që të nënshkruajë Marrëveshjen Finale me Malin e Zi për shënjimin e vijës kufitare, pra Qeveria e Kosovës ka miratuar raportin e Komisionit Shtetëror për Shënimin e Kufirit me Malin e Zi.

Në këtë mbledhje poashtu është miratuar edhe Koncept Dokumenti për Invesimet e Jashtme.

klankosova.tv