Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Putin miraton propozimin për krijimin e qendrave për trajnimin ushtarak me Bjellorusinë

NULL NULL
01.02.2023 00:16

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka miratuar një propozim të qeverisë për të nënshkruar një marrëveshje me Bjellorusinë për krijimin e qendrave për trajnimin e përbashkët të personelit ushtarak.

Në një dekret të publikuar në portalin e qeverisë, Putin ngarkoi Ministrinë e Mbrojtjes që të zhvillojë bisedime me Bjellorusinë dhe në rast të një marrëveshjeje të nënshkruajë në emër të Federatës Ruse, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Në një shënim shoqërues thuhet se qëllimet e qendrave të trajnimit janë përmirësimi i nivelit të koordinimit dhe trajnimi luftarak të ushtarakëve.

Ushtria gjithashtu do të shkëmbejë eksperienca për përdorimin e armëve, pajisjeve ushtarake dhe speciale, si dhe “zotërimin e aftësive praktike”.

Bjellorusia gjithashtu miratoi projektin dhe tha se tre qendra të tilla tashmë po funksionojnë, dy në Bjellorusi dhe një në Rusi.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.