Pse shpërthyen luftimet në Sudan? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pse shpërthyen luftimet në Sudan?

NULL NULL
24.04.2023 14:55

Luftimet që kanë shpërthyer në kryeqytetin sudanez, Khartoum, dhe gjetkë në vend janë rezultat i drejtpërdrejtë i një lufte të egër për pushtet brenda udhëheqjes ushtarake të vendit.

Përleshjet po ndodhin midis ushtrisë së rregullt dhe një force paraushtarake të quajtur Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

 Ku është Sudani?

Sudani ndodhet në Afrikën verilindore dhe është një nga vendet më të mëdha në kontinent, duke mbuluar 1.9 milionë kilometra katrorë.

Është gjithashtu një nga vendet më të varfra në botë, me 46 milionë banorët e saj që jetojnë me të ardhura mesatare vjetore prej 750 dollarësh për kokë banori.

Popullsia e Sudanit është kryesisht myslimane dhe gjuhët zyrtare të vendit janë arabishtja dhe anglishtja.

Kush po lufton me kë në Sudan?

Që nga grushtshteti i vitit 2021, Sudani është drejtuar nga një këshill gjeneralësh, të udhëhequr nga dy ushtarët në qendër të kësaj mosmarrëveshjeje:

Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, kreu i forcave të armatosura dhe në fakt presidenti i vendit

Dhe zëvendësi i tij si dhe udhëheqësi i RSF-së, gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, i njohur më mirë si Hemedti.

Ata nuk kanë rënë dakord për drejtimin në të cilin po shkon vendi dhe lëvizjen e propozuar drejt sundimit civil.

Pikat kryesore të pengesave janë planet për të përfshirë RSF-në prej 100 mijë trupash në ushtri dhe kush do të udhëheqë më pas forcën e re.

Pse filluan luftimet në Sudan?

Të shtënat filluan më 15 prill pas ditëve të tensionit, ndërsa anëtarët e RSF-së u zhvendosën në të gjithë vendin në një lëvizje që ushtria e pa si një kërcënim.

Kishte disa shpresa se bisedimet mund ta zgjidhnin situatën, por këto nuk ndodhën kurrë.

Është diskutabile se kush qëlloi të shtënën e parë, por luftimet u përshkallëzuan me shpejtësi në pjesë të ndryshme të vendit me më shumë se 400 civilë të vdekur, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Pse janë kapur civilët?

Edhe pse konflikti duket të jetë rreth kontrollit të instalimeve kyçe, shumica e tij po ndodh në zonat urbane dhe civilët janë bërë viktima të padashur.

Nuk është saktësisht e qartë se ku janë bazat e RSF-së, por duket se luftëtarët e tyre u zhvendosën në zona me popullsi të dendur.

Forcat ajrore sudaneze kanë kryer sulme ajrore në kryeqytet, një qytet me më shumë se gjashtë milionë banorë, që ka të ngjarë të ketë çuar në viktima civile.

Janë shpallur disa armëpushime për të lejuar njerëzit të shpëtojnë nga luftimet, por ato nuk janë respektuar.

Cilat janë Forcat e Mbështetjes së Shpejtë?

RSF u formua në vitin 2013 dhe e ka origjinën në milicinë famëkeqe Janjaëeed që luftoi brutalisht rebelët në Darfur, ku ata u akuzuan për spastrim etnik.

Që atëherë, gjenerali Dagalo ka ndërtuar një forcë të fuqishme që ka ndërhyrë në konfliktet në Jemen dhe Libi. Ai gjithashtu ka zhvilluar interesa ekonomike duke përfshirë kontrollin e disa prej minierave të arit të Sudanit.

RSF është akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut, duke përfshirë masakrën e më shumë se 120 protestuesve në qershor 2019.

Një forcë kaq e fortë jashtë ushtrisë është parë si burim jostabiliteti në vend.

Pse është ushtria në krye të Sudanit?

Këto luftime janë episodi i fundit në periudhat e tensionit që pasuan rrëzimin e presidentit afatgjatë Omar al-Bashir në vitin 2019, i cili erdhi në pushtet me një grusht shteti në vitin 1989, transmeton Klankosova.tv.

Pati protesta të mëdha në rrugë që bënin thirrje për t’i dhënë fund sundimit të tij gati tre dekadash dhe ushtria bëri një grusht shteti për ta hequr qafe.

Por civilët vazhduan të bëjnë fushatë për futjen e demokracisë.

Më pas u krijua një qeveri e përbashkët ushtarako-civile, por ajo u rrëzua në një tjetër grusht shteti në tetor 2021, kur gjenerali Burhan mori drejtimin.

Dhe që atëherë, rivaliteti midis Gjeneral Burhan dhe Gjeneral Dagalo është intensifikuar.

Një marrëveshje kornizë për ta kthyer pushtetin në duart e civilëve u ra dakord dhjetorin e kaluar, por bisedimet për të finalizuar detajet kanë dështuar.

Çfarë duan të dy palët?

Gjenerali Dagalo ka thënë, në një seri postimesh në Tëitter, se qeveria e gjeneralit Burhan ishin “islamikë radikalë” dhe se ai dhe RSF “po luftonin për popullin e Sudanit për të siguruar përparimin demokratik për të cilin ata kanë dëshiruar kaq gjatë”.

Shumë e kanë të vështirë ta besojnë këtë mesazh, duke pasur parasysh historinë brutale të RSF-së.

Gjenerali Burhan ka thënë se ai mbështet idenë e kthimit në sundimin civil, por se ai do t’ia dorëzojë pushtetin vetëm një qeverie të zgjedhur, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ka dyshime se të dy gjeneralët duan të qëndrojnë në pozicionet e tyre të pushtetit, duke mos dashur të humbasin pasurinë dhe ndikimin që i shoqëron.

Çfarë po bëjnë vendet  tjera?

Ekziston frika se luftimet mund të copëtojnë më tej vendin, të përkeqësojnë turbulencat politike dhe të tërheqin shtetet fqinje.

Diplomatët, të cilët kanë luajtur një rol vendimtar në përpjekjen për të nxitur një kthim në sundimin civil, janë përpjekur të gjejnë një mënyrë për t’i bërë dy gjeneralët të bisedojnë.

Menjëherë pas fillimit të luftimeve, një bllok rajonal ra dakord të dërgonte tre presidentë – nga Kenia, Sudani i Jugut dhe Xhibuti – në Khartoum, por misioni nuk ndodhi kurrë.

Mbretëria e Bashkuar, SHBA-ja dhe BE-ja kanë bërë thirrje për një armëpushim dhe bisedime për zgjidhjen e krizës dhe shumë vende tani janë përqendruar në përpjekjet për të nxjerrë qytetarët e tyre jashtë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO