Pse gratë duhet të urinojnë pas seksit? - Klan Kosova

Pse gratë duhet të urinojnë pas seksit?

NULL NULL
4 months më parë

Gratë duhet të jenë shumë të kujdesshme kur bëjnë seks në mënyrë që të shmangin infeksionet.

Infeksionet mund të rezultojnë në një gjendje të quajtur cystitis, një inflamacion i fshikëzës që shkakton dhimbje dhe një ndjesi djegieje kur urinoni, shkruan DailyStar, transmeton Klankosova.tv.

Kur shkaktohet nga aktiviteti seksual, gjendja shpesh quhet ‘cistiti i muajit të mjaltit’. Këtu keni gjithçka që duhet të dini për gjendjen, duke përfshirë simptomat, pse ndodh dhe mënyrat për ta parandaluar atë.

‘Cistiti i muajit të mjaltit’ ndodh kur një grua ose kryen seks për herë të parë ose kryen marrëdhënie seksuale pas një kohe të gjatë pa asnjë aktivitet seksual.

Gjendja shkaktohet nga bakteret E.coli, e cila ka tendencë të jetojë në lëkurën rreth anusit tuaj dhe mund të përfundojë duke u transferuar në uretrën tuaj gjatë seksit, nëpërmjet gishtave ose penisit të partnerit tuaj.

Nga uretra, bakteret mund të lëvizin drejt fshikëzës dhe të shkaktojnë cistitin. Përveç kësaj, thatësia vaginale gjatë seksit mund të shkaktojë edhe inflamacion të mukozave, duke i bërë ato më të prekshme ndaj infeksionit.

Cilat janë simptomat e cistitit?

Gjysma e të gjitha grave marrin cystitis të paktën një herë në jetën e tyre, por ai priret të jetë më i zakonshëm tek gratë në të 20-at e tyre. Ai gjithashtu zhvillohet në infeksion të fshikëzës në vetëm 4% të rasteve.

Simptomat e gjendjes përfshijnë:

Nevoja për të urinuar më shpesh se zakonisht

Duhet të ngrihesh natën për të shkuar në tualet

Një dhimbje thumbuese ose djegieje kur urinoni

Dhimbje në pjesën e poshtme të barkut (stomak) ose dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

Urina është më e turbullt se normalja dhe ka një erë të keqe