23:23, 20 Tetor 2019

Qindra protestues pro pavarësisë kanë dalë në rrugët e Barcelonës për të shtatën natë radhazi me zemërimin për burgosjen e drejtuesve separatistë katalanë që tregojnë pak shenja se do të zvogëlohen.

Një turmë e madhe bllokoi një rrugë afër selisë së qeverisë spanjolle në Kataloni të dielën, duke hedhur dhjetëra thasë mbeturina përpara furgonave të palëvizshëm të policisë. Një grup më i vogël mbylli një rrugë kryesore në lindje të qytetit, njofton Klan Kosova.

Sidoqoftë, nuk kishte asnjë shenjë të dhunës, siç kishte tronditur Barcelonën ditët e fundit, veçanërisht të premten, kur të rinjtë e maskuar u vunë zjarr qindra koshave të plehrave dhe hodhën gurë dhe shishe në drejtim të forcave të sigurisë.

“Ne jemi njerëz të paqes,” tha një pankartë e mbajtur nga demonstruesit në Meridiana Avenue, shkruan Al Jazeera.

Konkurs Pune

Lexo më shumë