Prokuroria kërkon paraburgimin e të dyshuarit që vrau policin në Zhur

Prokuroria kërkon paraburgimin e të dyshuarit që vrau policin në Zhur

8 muaj më parë

I dyshuari për vrasjen e policit mbrëmë në shtëpinë e tij në Zhur të Prizrenit është ende në një ndalim policor për 48 orë.

Klan Kosova mëson se emri i tij është Iran Badalli dhe se ishte bashkëshortja e tij ajo që lajmëroi policinë, fillimisht për dhunë në familje, e më pas tregoi se ai mban armë dhe drogë brenda shtëpisë.

Kryeprokurori i Prizrenit, Admir Shala, tha për klankosova.tv që ndaj tij do të kërkohet masa e paraburgimit.

“Për momentin i dyshuari është në ndalim policor 48 orësh. Inicialet e të dyshuarit janë I. B. Ndaj tij do të parashtrohet kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit”.

I dyshuari kishte montuar një bombë në një magazinë të shtëpisë së tij, e cila kishte shpërthyer kur njësia anti-drogë kishte hyrë. Nga shpërthimi mbet i vrarë polici nga Malisheva Sami Thaqi, ndërsa të lënduar mbetën dy kolegë të tij – njëri prej të cilit po dyshohet se është verbëruar – dhe djali 12 vjeçar i të dyshuarit.