Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Presidentja e Moldavisë thotë se anëtarësimi në BE është çështje ‘mbijetese’ dhe ‘stabiliteti evropian’

NULL NULL
21.11.2023 17:59
Maia Sandu

Presidentja e Moldavisë, e cila dëshiron të bashkohet me BE-në së bashku me fqinjin e saj, Ukrainën, thotë se pranimi i tyre i mundshëm është një çështje “mbijetese” dhe “stabiliteti evropian”.

Maia Sandu vizitoi Kievin të martën – diçka e përshkruar nga Volodymyr Zelenskyy si “simbolike”.

Ai tha se kjo kishte ndodhur 10 vjet pasi ukrainasit “në fund zgjodhën të ardhmen e tyre”.

Presidenti ukrainas po i referohej protestave të Maidanit.

Ukraina është në proces të zbatimit të shtatë rekomandimeve të vendosura nga BE-ja për të filluar bisedimet e plota të anëtarësimit.

Presidentja Sandu deklaroi gjatë një konference për shtyp: “Urgjenca e këtyre kohëve, e shënuar nga lufta dhe pasiguria, kërkon që ne të përshpejtojmë proceset tona”.

“Shpejtësia dhe uniteti nuk janë vetëm zgjedhje strategjike – ato janë çështje mbijetese dhe kthimi në stabilitetin evropian”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.