Posta me pullë postare për 25-vjetorin e Epopesë së UÇK-së (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Posta me pullë postare për 25-vjetorin e Epopesë së UÇK-së (FOTO)

NULL NULL
05.03.2023 10:20
Pulla Postare

Posta e Kosovës ka realizuar pullë postare për 25-vjetorin e Epopesë së UÇK-së.

Në njoftimin e tyre bëhet e ditur se motivi i pullës postare që mban portretin e Shabanit, Ademit dhe Hamzë Jasharit, në sfond ka shqiponjën dykrenore, që siç bën të ditur ata, shndërrohet në numrin e përvjetorit të rënies heroike dhe sakrificës së jashtëzakonshme të familjes Jashari.

“Filatelia e Postës së Kosovës, në shenjë nderimi të figurave të ndritura nga historia moderne e Republikës së Kosovës, komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë të rënëve të tjerë për liri, më 5 mars 2023 vë në qarkullim postar emisionin e ri të pullave postare me titull “25-vjetori i Epopesë së UÇK-së”. Emisioni i pullave postare përbëhet nga një pullë postare me nominale €2.10, të shtypur në suvenir tabak të dizajnuar, Zarf të Ditës së Parë dhe Vulë të Ditës së Parë, me qarkullim deri në konsum të plotë”, thuhet në njoftim.

Tutje, bëhet e ditur se ky motiv njëkohësisht paraqet edhe shenjën mbrojtëse të të gjitha aktiviteteve të parapara në kuadër të manifestimit të organizuar nga Qeveria e Kosovës.