Portet e Uellsit kishin 30% më pak trafik për shkak të Brexit - Klan Kosova

Portet e Uellsit kishin 30% më pak trafik për shkak të Brexit

NULL NULL
4 months më parë

Portet Holyhead dhe Fishguard panë një rënie prej 30% të trafikut në vitin 2021, sipas operatorit të saj Stena Line.

Ian Davies, shefi i porteve të Stena në Mbretërinë e Bashkuar, tha se kjo ishte për shkak të marrëdhënies së re tregtare pas Brexit me Bashkimin Evropian dhe jo nga pandemia.

Por ai shtoi se kompania kishte një angazhim “afatgjatë” ndaj porteve të saj në Uells dhe priste që gjërat të përmirësoheshin, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se kishte bërë “përgatitje të gjera” dhe vazhdoi të punojë për të zbutur ndërprerjen.