15:00, 17 Janar 2020

Dhimbja menstruale (dismenorrea) i referohet dhimbjes së ndjerë gjatë ciklit menstrual të një gruaje.

Një nga përdorimet tradicionale të xhenxhefilit është për lehtësimin e dhimbjes, përfshirë edhe dhimbjet menstruale, njofton Klan Kosova.

Në një studim, 150 gra u udhëzuan të merrnin 1 gram pluhur xhenxhefili në ditë, për 3 ditët e para të menstruacioneve dh xhenxhefili arriti të zvogëlojë dhimbjen në mënyrë efektive sikurse ilaçet mefenamic acid dhe ibuprofen.

Konkurs Pune

Lexo më shumë