Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Plani evropian, Viola Von Cramon pret nga pesë shtetet e BE-së ta njohin Kosovën

NULL NULL
01.03.2023 10:08
Viola von Cramon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, po pret që plani evropian të shtyjë pesë shtetet anëtare të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë.

Nga 27 shtetet anëtare të BE-së, Kosovën nuk e njohin ende Spanja, Rumania, Sllovakia, Qipro e Greqia.Von Cramon beson se me marrëveshjen kjo do të ndryshonte dhe do të hapej formalisht rruga e Kosovës drejt BE-së, përcjell klankosova.tv.

”Edhe nëse mungon nënshkrimi përfundimtar, ky është një sukses i madh politik për BE-në dhe për të gjithë rajonin”, ka thënë Von Cramon për Deutsche Welle.

Von Cramon të martën në twitter ka thënë se ”e mirëpret pranimin e propozimit-marrëveshjes për normalizim mes Kosovës dhe Serbisë”.

”Duhet kurajë, vullnet politik dhe lidership për të arritur marrëveshje”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.