Pioli: Milani u eliminua nga Interi qysh në gjysmëfinalen e parë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pioli: Milani u eliminua nga Interi qysh në gjysmëfinalen e parë

NULL NULL
16.05.2023 23:52

Stefano Pioli ka thënë se Milani u eliminua nga Interi qysh në gjysmëfinalen e parë, kur pësoi dy gola brenda 10 minutave të parë.

Pioli për ndeshjen e sotme tha se nuk shfrytëzuan rastet, ndryshe nga Interi që shënoi sipas tij, realizoi me mundësinë e parë.

“Ka një zhgënjim të madh. Ishte një udhëtim i mrekullueshëm dhe askush nga një skuadër që doli në fazën e grupeve sezonin e kaluar nuk mund të arrinte në gjysmëfinale duke mposhtur skuadrat si Tottenham dhe Napoli, por ne ende donim të arrinim në finale”, tha Pioli për Sport Mediaset.

“Ka edhe zhgënjim sepse fatkeqësisht e prishëm gjysmëfinalen me 15 minutat e para të ndeshjes së parë. Për pjesën tjetër, ne u përballëm me një ekip shumë të fortë dhe në masë të madhe ishim në lartësinë e detyrës. Ne kishim disa shanse për të thyer bllokimin këtë mbrëmje dhe kjo mund të kishte ndihmuar, por ndoshta jo mjaftueshëm”.

“Nuk mund t’i qortoj lojtarët e mi për asgjë, pasi ata dhanë gjithçka, ne u përpoqëm me stilin tonë të futbollit dhe gjithë energjinë që na kishte mbetur. Tani duhet ta mbyllim sezonin me një nivel të lartë, sepse do të ishte për të ardhur keq që të mos e bëjmë këtë”.

Ky ishte Derby della Madonnina i katërt radhazi që Milani humbi në vitin 2023, mes Serie A, Superkupës së Italisë dhe Champions League, të gjitha pa shënuar asnjë gol.

Kjo është ecuria më e keqe në histori për kuqezinjtë, duke dështuar të gjejnë rrjetën në katër përpjekje.

“Nëse fillon një gjysmëfinale dhe humbet 2-0 pas 12 minutash, kjo do të bëjë një ndryshim të madh. Është e vërtetë që rezultati përfundimtar ndikon në gjykimin e një paraqitjeje, por mendova se sonte ishte shumë më afër pjesës së dytë të ndeshjes së parë, ishte kryesisht shumë e barabartë dhe ne thjesht nuk shfrytëzuam shanset tona. Ky ishte kufizimi ynë në këto dy ndeshje”.

“Ne nuk ishim aq të rrezikshëm në fillim sa jemi zakonisht, gjë që është për shkak të qëndrueshmërisë mbrojtëse të Interit, por edhe se nuk e ngritëm ritmin dhe nuk ishim mjaft të saktë në pasimet tona. Në këtë nivel, ju duhet të ngrini shiritin dhe ne provuam gjithçka, por nuk ishim mjaft të mprehtë. Interi pritej të shënonte mundësinë e parë kundër nesh, ndërsa ne nuk bëmë të njëjtën gjë”.

Pioli nuk bëri asnjë zëvendësim derisa Interi kaloi në avantazh këtë mbrëmje në minutën e 74-të.

“Isha duke përgatitur ndryshimet kur ata shënuan. Skuadra po e kontrollonte mirë topin dhe ne arritëm disa herë në buzë të zonës së tyre, por na mungonte saktësia dhe cilësia për t’i bërë ato situata të vlefshme. Më pas, ndërsa po përgatitnim zëvendësimet, goli erdhi”. /Klankosova.tv.