Piktorja japoneze bën murale në banjo publike (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Piktorja japoneze bën murale në banjo publike (VIDEO)

NULL NULL
13/10/2015

Një nga tre piktoret e vaskave publike të Japonisë është duke e mbajtur traditën shekullore gjallë, kështu duke bërë piktura muraleve të mëdha në Mount Fuji.

Mizuki Tanaka është femra më e re në moshë dhe njëherësh e vetmja piktore japoneze që bën murale në banjot publike.

32 vjeçarja këtë profesion e filloi në vitin 1912 në Tokio, transmeton Klan Kosova.

Në vitin 1960 kanë qenë më shumë se 2600 banjo-shtëpi në Tokio dhe tashmë numri ka rënë në 700, sepse shtëpitë në ditët e sotme kanë banjo dhe kanë më pak nevojë për të shkuar në një strukturë publike për të bërë një dush.

Përkundër kësaj Tanaka ende mendon se pikturat janë ato që bëjnë përvojën  tradicionale më të veçantë.

“Kur të shihni qiellin blu dhe  Mount Fujin duke shikuar mbi ju natën, ju ndiheni shumë më lehtë pas një ditë të lodhshme. Personalisht, unë mendoj se është shumë më tepër emocionuese për të shkuar në banjot publike, kur ka një pikturë në mur, ” ,tha ajo.