Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pesë përfitime shëndetësore të dredhëzave

NULL NULL
20.02.2024 10:30
Stina e dredhëzave
Arsyet pse duhet t'i konsumoni dredhëzat

Dredhëzat janë shumë të shijshme dhe mund të hahen në kombinime të ndryshme, gjithashtu ato janë shumë të shëndetshme. Janë plot me antioksidantë, folate dhe vitaminë C dhe rekomandohet të konsumohen sa më shumë prej tyre në dietë. Nëse keni nevojë për më shumë arsye për të ngrënë dredhëza këtu janë gjashtë përfitime shëndetësore që lidhen me këtë frut të kuq të shijshëm.

Ato promovojnë shëndetin e zemrës

Disa studime kanë arritur në përfundimin se dredhëzat kanë një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës. Sipas një studimi të publikuar në Harvard Health Publishing, ngrënia e tyre është një mënyrë e mirë për të mbrojtur zemrën. Një studim tjetër i publikuar në revistën amerikane të të ushqyerit klinik zbuloi se luleshtrydhet përmirësojnë faktorët që ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, raporton Health Shots.

Ato forcojnë imunitetin

Dredhëzat janë të pasura me antioksidantë, duke përfshirë vitaminën C, e cila mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit dhe të zvogëlojë shanset për t’u sëmurë. Një studim i botuar në revistën Phytomedicine zbuloi se përfshirja e tyre në dietë ndihmon në parandalimin e stresit oksidativ dhe inflamacionit, duke rritur kështu imunitetin dhe parandalimin e sëmundjeve, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Ato zvogëlojnë rrezikun e sulmit në tru

Portali Health Shots raporton se luleshtrydhet zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru. Kjo gjendje ndodh kur qarkullimi i gjakut në tru bllokohet, duke çuar në gjakderdhje. Duke qenë se luleshtrydhet janë të pasura me magnez, vitaminë C, fosfor dhe antioksidantë të tjerë, konsumimi i shpeshtë mund të zvogëlojë rrezikun e kësaj gjendjeje.

Ato ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut

Të pasura me antioksidantë si anthocyanins, dredhëzat mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të presionit të gjakut. Antocianinet mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, sipas një studimi të botuar në revistën Nutrients, raporton Health Shots, transmeton Klankosova.tv.

Ato parandalojnë kapsllëkun

Nëse keni probleme me tretjen, mund të dëshironi të filloni të hani më shpesh dredhëza. Ato janë të pasura me fibra dhe ushqimet e pasura me fibra ndihmojnë në promovimin e tretjes dhe parandalimin e problemeve si kapsllëku.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.