Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përmendja e ‘Luftës ndaj Covidit’ në tekstin shkollor ndez diskutime në Kinë

NULL NULL
27.04.2023 13:40
kina

Një libër historie për nxënësit kinezë që përmend reagimin ndaj pandemisë Covid-19 të vendit për herë të parë, ka ndezur diskutime në internet.

Disa po pyesin nëse përshkrimi i shkurtër i librit për luftën e vendit kundër Covid-it është i vërtetë.

Udhëheqësit e Partisë Komuniste Kineze deklaruan një “fitore vendimtare” mbi virusin në fillim të këtij viti.

Vendi është akuzuar gjithashtu se nuk është transparent në ndarjen e të dhënave të koronavirusit.

Një klip i shkurtër që tregon një paragraf të një teksti historie për nxënësit e klasës së tetë në Douyin, versioni vendas i Kinës i TikTok, filloi në trend të mërkurën.

E ngarkuar nga një përdorues që duket se është mësues historie, mbishkrimi i postimit të videos thotë: “Është shkruar tashmë në librat e historisë”.

Një kopje e librit, botuar nga botuesi kryesor i teksteve shkollore në vend, People’s Education Press, është marrë nga BBC. Referenca Covid shfaqet në seksionin që paraqet “ndryshimet në jetën shoqërore”.

Pranë një paragrafi që përshkruan rritjen e të ardhurave kineze dhe ndryshimet e stilit të jetesës që nga hapja e vendit në vitet 1970, një pjesë teksti përmend “luftën kundër Covid-it”.

“Vendi ynë iu përmbajt supremacisë së njerëzve dhe jetës… mbrojti sigurinë e jetës dhe shëndetin e njerëzve në masën më të madhe”, thuhet në të.

“Ne kemi bërë arritje të mëdha në koordinimin e parandalimit dhe kontrollit të pandemisë.

Menjëherë pas fillimit të pandemisë në vitin 2020, Kina miratoi një politikë të rreptë “zero-Covid” e cila lejon autoritetet të zbatojnë bllokime dhe t’i detyrojnë njerëzit në kampe karantine.

Shumica e kufizimeve u hoqën në dhjetor pas protestave të gjera në vend kundër kësaj politike.

Narrativa e librit shkollor i bën jehonë deklaratës së fitores së liderëve kinezë mbi virusin, por shumë njerëz kanë pyetur nëse ai përmban të gjithë të vërtetën.

Kina pretendon se ka një nga nivelet më të ulëta të vdekshmërisë nga Covidi në botë. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, që nga 3 janari 2020 ka pasur 120,923 vdekje në vend.

Kina është akuzuar gjerësisht për nën-raportimin e vdekjeve nga koronavirusi, pavarësisht dëshmive të tejkalimit të kapacitetit të spitaleve dhe krematoriumeve.

 

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.