Përfundon takimi Donald Lu - Ilir Meta - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përfundon takimi Donald Lu – Ilir Meta

NULL NULL
12/04/2018

Një ditë pas publikimit të letrës së ish-kryeprokurorit, Adriatik Llalla, ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, është parë në selinë e Presidencës, ku u takua me presidentin, Ilir Meta.

Nuk dihen ende detajet e takimit që zgjati rreth një orë.

Një ditë më parë u publikua letra që Llalla i kishte dërguar Kongresit Amerikan, ku shprehej se ambasadori Lu i ka kërkuar arrestimin e Ilir Metës.

Sipas kësaj letre të dërguar nga Llalla thuhet se në vlerësimin e Donald Lu, kreu i parlamentit Meta ishte i korruptuar dhe po pengonte Reformën në Drejtësi, shkruan Top Channel.

“Arrestimi i tij, shkruan Llalla, – do të ndihmonte, sipas pikëpamjes së ambasadorit përshpejtimin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian”.

Por, Llalla thekson se një kërkesë e tillë, tërësisht e papërgjegjshme, e kishte detyruar atë të ndërpriste takimin, teksa i kishte shpjeguar ambasadorit amerikan se arrestimi i një personi, përfshi një zyrtar të lartë, bëhet vetëm mbi bazën e provave.

Kur ishte në detyrë Llalla nuk e nxori emrin e politikanit qe Lu kërkoi te arrestohej, por deklaroi se i gjithë sulmi i ambasadës amerikane ndaj tij vinte si shkak i këtij refuzimi.

Kërkesa e Lu-së me gjasë ka ndodhur në korrik të 2016-ës, pasi Ilir Meta në një konferencë për shtyp përpara gazetareve iu përgjigj indirekt ambasadorit Lu.