Pasagjeri i lundrimit zhduket në bord gjatë udhëtimit nga Australia në Hawaii - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pasagjeri i lundrimit zhduket në bord gjatë udhëtimit nga Australia në Hawaii

NULL NULL
27.04.2023 11:02
anija

Roja Bregdetare e ShBA-së deri më tani nuk ka gjetur asnjë shenjë të një pasagjeri australian që besohet se ka rënë në det nga një anije lundrimi që udhëtonte nga Brisbane në Hawaii, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Në deklaratë, roja bregdetare tha se kishte marrë një raport nga anija lundrimi Quantum of the Seas të martën vonë natën, për një burrë në bord rreth 805 në jug të Kailua Kona, Big Island.

Anija e lundrimit qëndroi në vendngjarje për rreth dy orë dhe vendosi gjashtë unaza shpëtimi në përpjekje për të shpëtuar pasagjerin, por rifilloi udhëtimin e saj kur nuk u gjet asnjë gjurmë e tij, tha roja bregdetare.

Një helikopter i Gardës Bregdetare të ShBA-së, Hercules, kreu një kontroll ajror të zonës për gjashtë orë të mërkurën dhe do të rifillojë kërkimet në dritën e parë të enjten, tha roja bregdetare.

Royal Caribbean lëshoi një deklaratë duke konfirmuar se një pasagjer ishte zhdukur.

“Teksa ishte në lundrimin e saj trans-paqësor, një mysafir në bordin e Quantum of the Seas kaloi jashtë bordit”, tha kompania në një deklaratë.

“Ekuipazhi i anijes nisi menjëherë një operacion kërkimi dhe shpëtimi dhe po punon ngushtë me autoritetet lokale”, shtoi ai.

Një pasagjere në bordin e anijes, Georgina Thompson, i tha Nine News-it se ajo dhe burri i saj ishin në shtrat kur dëgjuan thirrjen “Oscar, oscar, oscar” – kodi i linjës së anijes së lundrimit për “njeri në bord”.

“Kishte drita, e dini, dritat e mëdha që shkëlqenin në oqean”, tha ajo.

Quantum of the Seas është një udhëtim 16-ditor i cili u nis nga Brisbane, Australi më 12 prill dhe është planifikuar të arrijë në Honolulu, Hawaii më 28 Prill.

Anija e bëri udhëtimin e saj të parë në vitin 2014 nga Southampton në Nju Jork dhe në atë kohë u cilësua si “anija e lundrimit më e zgjuar në botë” me kamerierë robotë dhe karakteristika që hedhin parashutë në kuvertë.

Është 16 kate dhe ka vend për 4,500 pasagjerë dhe një ekuipazh prej 1,500 personash, sipas faqes së internetit të kompanisë së lundrimit.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.