Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pas Ferrarit, edhe Formula 1 dhuron një milion euro ndihmë për Emilia-Romagna

NULL NULL
24.05.2023 09:46

Formula 1, do të dhurojë një milion euro (867,000 £) për një fond ndihme për fatkeqësinë e përmbytjeve në Emilia-Romagna.

Çmimi i madh i kësaj fundjave në Imola në Italinë verilindore, u anulua pasi shiu i dendur shkaktoi viktima dhe zhvendosi mijëra nga shtëpitë e tyre, përcjell klankosova.tv.

Paratë do të përdoren nga Agjencia për Sigurinë Territoriale dhe Mbrojtjen Civile të rajonit Emilia-Romagna.

F1 ka përcaktuar gjithashtu që ushqimet që do të ishin përdorur në mikpritje, t’u shpërndaheshin atyre në nevojë.

Plani i është dhuruar një grupi që organizon banka ushqimore dhe shpërndarje për të prekurit nga përmbytjet.

Lëvizja e F1 vjen një ditë pasi Ferrari, fabrika e të cilit në Maranello është në Emilia-Romagna, po dhuroi të njëjtën shumë për lehtësimin e fatkeqësive.

Presidenti dhe shefi ekzekutiv i F1 Stefano Domenicali, i cili është nga Imola, i përshkroi ngjarjet në rajon si një “tragjedi”.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.