Pas 27 vjetësh burgim, burri kinez shpallet i pafajshëm

Pas 27 vjetësh burgim, burri kinez shpallet i pafajshëm

2 muaj më parë

Zhang Yuhan, një  burrë 53 vjeçar nga Kina  ishte shpallur fajtor për vrasjen e dy fëmijëve në vitin 1993, por ai asnjëherë nuk e kishte pranuar krimin duke apeluar disa herë radhazi vendimin e Gjykatës.

Pas një beteje  shumë të gjatë për ta dëshmuar pafajësinë  e tij, ai ka arritur që përfundimisht të mërkurën të shpallet i pafajshëm nga Gjykata kineze, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Pas lirimit të tij Zhang Yuhan tha se vendimi i pa drejt i Gjykatës i ka marr atij vitet me të bukura të jetës por që shpreson se tani do të  mund të kompensojë vitet e humbura dhe të kujdeset për nënën e tij.

Ky vendim po cilësohet si gabimi me i madh në historinë e gjyqësorit kinez.