"Panik i çmendur" pasi Rusia evakuon qytetin pranë termocentralit të Zaporizhzhias - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“Panik i çmendur” pasi Rusia evakuon qytetin pranë termocentralit të Zaporizhzhias

NULL NULL
07.05.2023 10:30
Teermocentrali ne Ukraine

Rusia ka ndezur një “panik të çmendur” teksa evakuon një qytet pranë termocentralit të kontestuar bërthamor Zaporizhzhia, thotë një zyrtar ukrainas.

Rusia u ka thënë njerëzve që të largohen nga 18 vendbanime në rajonin e Zaporizhzhias, përfshirë Enerhodarin pranë termocentralit, përpara ofensivës së parashikuar të Kievit, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Kryetari ukrainas i Melitopolit, Ivan Fedorov, tha se kishte pesë orë pritje pasi mijëra makina kishin mbetur.

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së paralajmëroi se mund të ndodhë një “aksident i rëndë bërthamor”.

Rafael Grossi – drejtori i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) – tha se situata në termocentralin e Zaporizhzhias po “bëhej gjithnjë e më e paparashikueshme dhe potencialisht e rrezikshme”.

Deklarata e IAEA tha se “ndërsa stafi operativ mbetet në vend” kishte “shqetësim të thellë për kushtet gjithnjë e më të tensionuara, stresuese dhe sfiduese për personelin dhe familjet e tyre”, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha se ekspertët e IAEA në uzinë “kishin marrë informacion se evakuimi i paralajmëruar i banorëve nga qyteti i afërt i Enerhodar – ku jeton shumica e stafit të uzinës – ka filluar”.

Të premten, kreu rajonal i instaluar nga Rusia, Yevgeny Balitsky tha se “në ditët e fundit, armiku ka shtuar granatimet e vendbanimeve afër vijës së frontit”.