Pamje satelitore nga para dhe pas tërmetit në Turqi (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pamje satelitore nga para dhe pas tërmetit në Turqi (FOTO)

NULL NULL
09.02.2023 00:58

Mijëra njerëz vdiqën në Turqi dhe Siri nga tërmeti i së hënës me magnitudë 7.8 dhe pasgoditjet e ndryshme që pasuan. Dhjetëra mijëra të tjerë mbetën të plagosur dhe pa strehë në motin e ftohtë të dimrit.

Më shumë se 8,000 njerëz janë nxjerrë deri më tani nga rrënojat në Turqi, por mendohet se mijëra të tjerë janë ende të zhdukur.

Agjencia turke e menaxhimit të fatkeqësive ka thënë se ka marrë raporte për 11,342 ndërtesa të shembura, nga të cilat 5,775 janë konfirmuar.

Imazhet satelitore të publikuara nga Maxar Technologies japin një ide për shkallën e sfidës për ekuipazhet e emergjencës gjatë ditëve në vijim. Ato tregojnë me detaje të gjalla gjerësinë e shkatërrimit që është shpalosur në qytete dhe fshatra në të gjithë rajonin, transmeton Klankosova.tv.

Para tërmetit

Pas tërmetit

Para tërmetit

Pas tërmetit

Para tërmetit

Pas tërmetit

Para tërmetit

Pas tërmetit

Para tërmetit

Pas tërmetit