Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pagesa e tatimit në pronë, Tahiri: Pagesa kaq e lartë është e papërballueshme, e pajustifikueshme

NULL NULL
29.04.2023 18:51
Besnik Tahiri
Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka reaguar ndaj Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve lidhur me afatin të cilin kjo ministri e ka përcaktuar për pagesën e tatimit në pronë.

Tahiri përmes një reagimi në Facebook ka thënë se kjo qasje e qeverisë tregon se, siç u shpreh ai, nuk i qajnë hallet e qytetarëve.

“Rikujtimi i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, se data 30 prill, është afati i fundit për pagesën e këstit të tatimit në pronë, me çmimin e papërballueshëm ka vendosur në presion mijëra familje. Qasja se 100 euro do të kompensohen me hyrjen në fuqi të Ligjit të ri për Tatimin në Pronë, tregon se kjo qeveri nuk i kupton hallet e as pamundësitë e qytetarëve”, ka shkruar Tahiri.

Ai i ka bërë thirrje ministrit të diskutojë me urgjencë me komunat për këtë projektligj.

Tahiri gjithashtu është shprehur se pagesa kaq e lartë, sipas tij është e papërballueshme dhe e pajustifikueshme.

“Pagesa kaq e lartë, sot është e papërballueshme, e pajustifikueshme. E nisën me fajësime të komunave, e vazhduan me gënjeshtra e po e mbyllin me presion. Edhe vetë projektligji, ka hasur gjerësisht kundërshtimin e komunave, në vend se të prodhohen zgjidhje, po normohen edhe më tepër rritje”.

“Thërras ministrin të diskutojë me urgjencë me komunat këtë projektligj, ta sjell në Kuvend, e të ndalë presionin e ndëshkimeve në këtë kohë të çmimeve të papërballueshme. Të shihen zgjidhje për zgjerim të grumbullimit të tatimit. Sepse nuk mund t’u rëndohet barra atyre që po paguajnë plot fatura të dështimeve të institucioneve”, është shprehur Tahiri.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS. 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.