Osmani për “Bangkok Post”: Po shqyrtojmë heqjen e vizave mes Kosovës dhe Tajlandës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani për “Bangkok Post”: Po shqyrtojmë heqjen e vizave mes Kosovës dhe Tajlandës

NULL NULL
02/07/2022

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka deklaruar se janë duke u diskutuar hapat e ardhshëm që qytetarët e Tajlandës dhe Kosovës të mos kenë nevojë për viza udhëtimi.

“Ne jemi duke diskutuar heqjen e regjimit të vizave në mënyrë që kosovarët të mund të vizitojnë Tajlandën pa marrë viza dhe tajlandezët të vizitojnë Kosovën dhe rajonin tonë në përgjithësi, në Evropën Juglindore, pa viza. Kjo do të ishte një marrëveshje dypalëshe e cila do të çonte në larg bashkëpunim tonë dhe vizitat e tajlandezëve – të cilët gjithashtu do të fitojnë më shumë njohuri për Kosovën dhe anasjelltas”, tha Osmani.

Osmani ditë më parë mori pjesë në Samitin Global të Grave që u mbajt në Tajlandë, ndërsa në një intervistë për “Bangkok Post” bëri thirrje për investime tajlandeze në Kosovë, transmeton Klankosova.tv.

Me rastin e vizitës së saj Osmani tha se kishte shkuar për të promovuar një kapitull të ri në marrëdhëniet Kosovë-Tajlandë.

“Kjo është dëshmi e rëndësisë që ne i kushtojmë marrëdhënies sonë sepse besoj se njerëzit tanë ndajnë të njëjtat vlera dhe gjithashtu jam mirënjohës që distanca jonë gjeografike nuk duhet të jetë kurrë pengesë për bashkëpunimin tonë”, tha zonja Osmani.

“Pra, unë jam këtu si kryetare shteti duke vizituar Tajlandën për të treguar se ne me të vërtetë kujdesemi për këtë marrëdhënie dhe gjithashtu them se shoh shumë potencial për të ndërtuar më tej gjërat, veçanërisht kur bëhet fjalë për fushën e tregtisë, turizmit dhe kështu me radhë”, tha Osmani, shkruan The Bangkok Post.

Mes tjerash, Osmani tha se kostot e punës në Kosovë ishin më të ulëtat në rajon.

“Pagat dhe taksat janë të ulëta dhe vendi ynë është konkurrues në rajon. Mbështetja ligjore për investimet e huaja është e sigurt,” tha ajo.

“Dhe sigurisht, pasi që ne kemi një Marrëveshje të Tregtisë së Lirë me Bashkimin Evropian dhe me Ballkanin Perëndimor dhe vendet më gjerë, bizneset tajlandeze mund të kenë qasje jo vetëm në tregun e Kosovës, por në një treg me qindra miliona njerëz përmes Kosovës. Pra, ne besojmë se do të jemi destinacioni tjetër ideal i biznesit për investime nga bizneset tajlandeze dhe të tjerë nga kjo pjesë e Azisë”.

“Vullneti politik është aty. Interesi nga bizneset është aty. Njerëzit janë aty për të krijuar lidhje. Pra, nuk shoh ndonjë problem që bashkëpunimi biznesor dhe tregtar mes dy vendeve të shumëfishohet”, deklaroi Osmani.