Oshafi është i hajrit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Oshafi është i hajrit

NULL NULL
21/05/2015
Lëngu i kumbullave të thata (oshafi)

Lëngu i kumbullave të thata jep 17% të sasisë së këshilluar ditore të hekurit. Një gotë lëngë kumbullash të thata përmbanë 3.0mg hekur.

Ato jo vetëm që e mbrojnë trurin nga radikalet e lira, por ndikojnë edhe në parandalimin e sëmundjeve kronike, sikur që janë sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri.

Oshafi gjithashtu përmbanë sasi të mëdha të Vitaminës A, B-6 dhe C gjithashtu kalium por fatkeqsisht përmbanë edhe shumë sheqer.

Duke pasur parasysh sasinë e sheqerit tek lëngu i kumbullave të thata duket se është më mirë që midis vakteve të konsumojmë kumbullat e thata, kjo nuk është e vërtetë kumbullat e thata ndihmojnë trupin në përthithjen e hekurit sidomos prej sasisë së vitaminës C që përmbajnë, por japin më pak hekur, vetëm 0.37 për porcion 160 gr.