Opozita kërkon nga Kryesia që të mos thërras më seanca - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Opozita kërkon nga Kryesia që të mos thërras më seanca

NULL NULL
15/10/2015

 

Tri partitë opozitare Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën të cilët e pamundësuan nisjen e seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës duke hedhur gazlotësjellës kanë kërkuar nga Kryesia e Kuvendit që të mos thërras më seanca.

Treshja opozitare poashtu është shprehur përmes një deklarate të përbashkët për media se janë të vendosur në protestën kundër marrëveshjeve me Serbinë dhe asaj për demarkacionin me Malin e Zi.

“Qeveria e Republikës me marrëveshjet në fjalë ka krijuar situate të jashtëzakonshme. Kuvendi nuk mund të vazhdojë sikur zakonisht. Protesta jonë në Kuvend nuk do të ndalet dhe nuk do të lejojmë normalizimin e ‘Zajednicës’ dhe faljen e tokave të Kosovës Malit të Zi” .

Ata njëherit kanë kërkuar nga Qeveria  që të merr vendim për tërheqje nga Marrëveshjet me Serbinë dhe atë për demarkacion me Malin e Zi.

Sipas tyre vetëm tërheqja nga këto marrëveshje do ta kthejë normalitetin institucional dhe shoqëror në Kosovë, transmeton Klan Kosova.