OKB: Rreth një milion njerëz u zhdukën në Irak në gjysmën e shekullit të fundit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

OKB: Rreth një milion njerëz u zhdukën në Irak në gjysmën e shekullit të fundit

NULL NULL
05.04.2023 09:00

Organizata e Kombeve të Bashkuara njoftoi se deri në një milion njerëz janë “zhdukur” në Irak në 50 vitet e fundit, gjatë të cilave Iraku kaloi sundimin e Sadam Huseinit, pushtimin ushtarak të Amerikës dhe aleatëve të saj dhe ngritjen e ekstremistëve të Shteti Islamik.

OKB-ja u ka bërë thirrje autoriteteve irakiane që të hetojnë zhdukjet, gjë që mund të jetë problem, pasi ligji i Irakut nuk e njeh zhdukjen e detyruar si krim, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Raporti thekson se rreth 290 mijë njerëz, nga të cilët rreth 100 mijë ishin kurdë, u zhdukën gjatë “fushatës gjenocidale” të Huseinit në rajonin e Kurdistanit të Irakut midis viteve 1968 dhe 2003, dhe se më shumë njerëz u zhdukën gjatë pushtimit të vitit 2003 nga SHBA dhe aleatët e saj, kur ajo u kapën të paktën 200 mijë irakianë, gati gjysma e të cilëve janë në burgje të drejtuara nga SHBA ose Britania.

Vala e re e rrëmbimeve pasoi shpalljen e kalifatit nga Shteti Islamik mbi një pjesë të territorit të Irakut.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.