OKB-ja tronditet nga skandali i ushtarëve francezë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

OKB-ja tronditet nga skandali i ushtarëve francezë

NULL NULL
01/06/2015
“Ushtarë francezë të një misoni të OKB-së u kanë bërë presion dhe kanë pasur seks me fëmijë të uritur në Republikën e Afrikës Qendrore”.

Akuza të rënda janë drejtuar në adresë të ushtarëve francezë të OKB-së në Republikën e Afrikës Qendrore.

Sipas asaj që raporton Deutsche Welle në gjuhën shqip, krimet e ushtarëve janë të tmerrshme.

“Ushtarë francezë të një misioni të OKB-së u kanë bërë presion dhe kanë pasur seks me fëmijë të uritur në Republikën e Afrikës Qendrore. Dyshohet se kjo ka ndodhur nga viti 2013 deri në vitin 2015”.

“Ushtarët ishin stacionuar si trupa ndihmëse në kampin e refugjatëve të kryeqytetit, Bangui”.

Akuza qe mbajtur sekret për muaj me radhë prej UNHCR-së, edhe pse hetimet nga ana e Prokurorisë së Parisit ndaj ushtarëve kanë nisur që nga viti 2014 dhe po vazhdojnë.

Tani, Komisionari i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Seid Ra’ad al-Hussein, u ka kërkuar disa vendeve që hetojnë më me forcë në lidhje me akuzat për krime kundër ushtarëve të tyre në Republikën e Afrikës Qendrore.