Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nuk ka plane për t’u tërhequr nga Bakhmut, thotë këshilltari i Zelenskyt

NULL NULL
06.03.2023 22:56

Volodymyr Zelensky kryesoi një takim të hënën, në të cilin drejtuesit e lartë ushtarak “folën në favor të vazhdimit të operacionit të mbrojtjes dhe forcimit të mëtejshëm të pozicioneve tona në Bakhmut”.

Këshilltari kryesor i Zelensky, Mykhailo Podolyak, tha se nuk është marrë asnjë vendim për t’u tërhequr për shkak të “një konsensusi midis ushtrisë për nevojën për të vazhduar mbrojtjen e qytetit” dhe për të shkatërruar forcat armike “ndërsa ndërtohen linja të reja mbrojtjeje”.

Duke shtypur mbrojtjen, Ukraina ka lodhur grupet kryesore të gatishmërisë luftarake të Rusisë dhe ka trajnuar dhjetëra mijëra personel ushtarak ukrainas për një kundërofensivë të mundshme, tha ai, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Granatimet intensive ruse shënjestruan qytetin në rajonin e Donetskut dhe fshatrat përreth, ndërsa Moska zhvilloi një sulm të trefishtë.

Forcat ruse nuk kanë qenë në gjendje të japin një goditje nokaut që do t’i lejonte ata të kapnin Bakhmutin. Analistët thonë se nuk ka vlerë të madhe strategjike dhe kapja e tij nuk ka gjasa të shërbejë si një pikë kthese në konflikt.

Shtytja ruse për Bakhmut pasqyron luftën më të gjerë të Kremlinit për të arritur vrullin në fushën e betejës.

Rëndësia e qytetit është bërë kryesisht simbolike. Për presidentin rus Vladimir Putin, mbizotërimi atje më në fund do të jepte një lajm të mirë nga fronti.

Për Kievin, shfaqja e ashpërsisë dhe sfidës përforcon një mesazh që Ukraina po e mban pas një viti sulmesh brutale, duke justifikuar mbështetjen e vazhdueshme nga aleatët e saj në Perëndim.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.